دات نت نیوک
Saturday ، 25 May 2019  |  Register  |  Login

فعالیت 120 کارگاه صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد/ افتتاح نخستین کارگاه ریخته‌گری در استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه آثار ثبت شده ملی تا سال گذشته 25 اثر بود، گفت: با ثبت آثار جدید تعداد آثار ملی به 42 اثر خواهد رسید.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه بویراحمد از راه‌اندازی 120 کارگاه تولیدی صنایع دستی تا اوایل سال آینده در استان خبر داد.

به گزارش  روابط عمومی میراث فرهنگی استان ، نشست خبری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اصحاب رسانه در یاسوج برگزار شد.

محمود باقری در این نشست، اظهار کرد: حدود 17 اثر استان را در سال 95 ثبت ملی کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه آثار ثبت شده ملی تا سال گذشته 25 اثر بود، گفت: با ثبت آثار جدید تعداد آثار ملی به 42 اثر خواهد رسید.

وی لباس محلی، غار ده شیخ و دمپخت محلی استان را از مهم‌ترین آثار در نوبت ثبت ملی عنوان کرد و بیان داشت: بالغ بر 200 شیء تاریخی را مرمت و در خزینه میراث فرهنگی نگهداری می‌کنیم.

این مسوول، ترمیم آثار تاریخی را از دیگر فعالیت‌های اداره‌کل متبوعش عنوان کرد و بیان داشت: 4 اثر تاریخی که قبلا کار شده بود را نیز تکمیل کردیم.

باقری با اشاره به افزایش تعداد کارگاه‌های تولیدی در راستای توسعه صنعت صنایع دستی، گفت: در سال 92 تنها 7 دستگاه تولیدی در استان داشتیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در حال حاضر حدود 57 کارگاه تولیدی در استان راه‌اندازی شده است، یادآور شد: در تلاش هستیم تا پایان سال جاری و اوایل سال آینده تعداد این کارگاه‌ها را افزایش داده و آنها را به 120 کارگاه برسانیم.

وی از افتتاح نخستین کارگاه ریخته‌گری در استان خبر داد و افزود: امروز برای نخستین بار این کارگاه در استان افتتاح و راه‌اندازی شد.

باقری، کارگاه مینا کاری روی سفال، قلم‌زنی روی مس، پیکر تراشی، چرم و پوست و تولید صنایع تبدیلی در حوزه گلیم مانند تولید کیف، کفش، دمپایی و روفرشی را از دیگر کارگاه های تولیدی استان عنوان کرد.

این مسوول توسعه کارگاه‌های تولیدی را عامل موثر در درآمدزایی عنوان کرد و بیان داشت: توسعه این واحدها به توسعه اشتغال و در نتیجه توسعه درآمد و اقتصاد منجر خواهد شد.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

Name (required)

Email (required)

Website

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.