دات نت نیوک
دوشنبه ، 05 فروردین 1398  |  ثبت‌نام  |  ورود

کهگیلویه و بویراحمد سرزمین لاله‌های واژگون

  • 04 اردیبهشت 1397
  • 14:17
  • گردشگری
  • 0 دیدگاه
  • 252 بازدید
  • Article Rating
کهگیلویه و بویراحمد سرزمین لاله‌های واژگون
عمر این گیاه بسیار کوتاه است و گل‌دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز ‌شده و در فصل بارش پایان می‌یابد. لاله واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چندساله است که تاکنون ۱۵ گونه آن در ایران شناسایی شده است.

لاله‌های واژگون/بهار 97

لاله واژگون از منحصر بفردترین گونه گل‌ها و گیاهان بومی و وحشی مناطق کوهستانی ایران است که به عقیده گیاه‌شناسان به سرعت در حال انقراض بوده و زیستگاه و تعداد این گونه گیاهی بسیار کاهش یافته است. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان به نقل از خبرگزاری ایسنا، " لاله واژگون" نام یک سرده از راسته سوسن‌سانان است. 

عمر این گیاه بسیار کوتاه است و گل‌دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز ‌شده و در فصل بارش پایان می‌یابد. لاله واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چندساله است که تاکنون ۱۵ گونه آن در ایران شناسایی شده است.

تاکنون 60 گونه از این گیاه شناخته شده است. پیاز آن به صورت یک غده متورم، گوشت‌دار بوده و دارای مقدار زیادی نشاسته و چندین عامل دارویی است و اگر تازه باشد، سمی بوده و قابل خوردن نیست. 

 

این گونه که مقاومت زیادی در برابر سرما و سازگاری ویژه ای با دامنه های سنگلاخی و صخره ای دارد، هرساله به دلیل برداشت غیرقابل کنترل گل و پیاز از رویشگاه های طبیعی، بیش از پیش در معرض نابودی قرار دارد.

محمود باقری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: این گیاه در بیش از یک هزار هکتار در دشت ها و مناطقی از جمله "دامنه های کوه دنا"، "طسوج"، "سرگچینه"، "جلیل بابکان"، "سرچنا"،" مارگون"، "گور گو"، "کاکان"، "سی سخت"، "کوه گل" و "نرم آب" این استان می روید.

 

وی با بیان اینکه این گل در رنگهای نارنجیف زرد و قرمز هستند، افزود: فصل گل دهی این گیاه از نیمه فروردین ماه تا اوایل خرداد ماه است که بهترین موقع بازدید از این گلها اردیبهشت ماه است.

باقری اظهار کرد: چنین مناطق و جاذبه های طبیعی می توانند در جذب گردشگران داخلی و خارجی نقش مهمی ایفا کنند.

همچنین عزیزالله جعفری، گیاه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: پراکنش این گیاه در حوزه زاگرس از جمله استانهای کهگیلویه وبویراحمد و چهارمحال و بختیاری است.

وی افزود: این گیاه در ارتفاعات 2500 متر به وفور یافت می شود.

 

جعفری تصریح کرد: گیاه لاله واژگون در مناطق " کاکان"، "دشت مداب"، "ساورز"، "کوه دمه"، "شبلیز" و "دامنه کوه دنا" بیشتر وجود دارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج اضافه کرد: این گیاه گونه ای زینتی و دارای زیبایی خاصی است که البته از سوی مسئولان، متولیان امر و مردم نیاز به مراقبت ویژه دارد تا اینکه منقرض نشود.

به گزارش ایسنا، دشت "مورپیسه" روستای کاکان از توابع شهرستان بویراحمد در 45 کیلومتری شهر یاسوج یکی از محل های رشد لاله های واژگون در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

برای تماشای دشت های لاله واژگون، مقصدهای طبیعت گردی بسیاری در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد در انتظار شما هستند که در بهار ۹7 می توان از آن بهره جست.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.