دات نت نیوک
Tuesday ، 20 August 2019  |  Register  |  Login

صنايع دستي استان

صنایع دستی عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد همانند دیگر عشایر ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است و چون دامپروری و پرورش دام یکی از محورهای اصلی زندگی آنهاست . پشم و موی حاصل از طریق دامداری به مصرف تهیه و تولید صنایع دستی و دستبافت های متعددی می گردد که عشایر این خطه می توانند علاوه بر مصرف شخصی، بخشی از آنها را به عنوان صنعت دستی به جامعه غیرعشایری عرضه کنند . از جمله این صنایع دستی می توان به قالی و قالیچه ، گلیم ، گبه ، خورجین ، جاجیم و ... اشاره نمود .
هنرصنعتی است آمیخته با فرهنگ و بیانگر تاریخ، هویت و آداب و رسوم نیاکانی است که نسل به نسل به دست ما رسیده است. در تشریح اهمیت صنایع دستی باید گفت که برخلاف تولیدات ماشینی، با گذشت زمان و فرسودگی دستگاهها نه تنها از کیفیتشان کاسته نمی شود، بلکه تولیدکنندگان با افزایش مهارت و به کارگیری خلاقیت های جدید، ارزش و افزوده بیشتری ایجاد می کنند. از سوی دیگر صنایع دستی دارای قابلیتهای ویژه از جمله عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد و امکان ایجاد و توسعه آن در مناطق روستایی به ویژه در داخل محل سکونت روستائیان می باشد. صنایع دستی از آن جهت که نمود بسیار روشنی از ماهیت، فرهنگ و هنر اقوام مختلف ایرانی و پنجره ای به تاریخ گذشته این ملت است از قابلیت لازم برای تبدیل شدن به یکی از جاذبه های برتر صنعت گردشگری برخوردار است. به دلیل برخورداری از بار فرهنگی و دارا بودن جنبه های هنری می تواند عامل ترویج عناصر فرهنگی در نقاط مختلف کشور و حتی فراسوی مرزها باشد. استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به متنوع بودن صنایع دستی آن می تواند بعنوان مهمترین عامل برای کشف، جذب و پرورش جوانان خلاق و هنرمند و همچنین تشویق و ترغیب سرمایه گذاری در این بخش به ویژه برای ایجاد بازارچه های صنایع دستی و سیاست گذاری در راستای فروش و صادرات کالاهای خود باشد.جاجيم
جاجیم یکي از دست بافتهاي شاخص استان است که به شیوه افقي و روي زمین بافته مي شود. در این شیوه، تارها معمولا رنگي و پودها به اقتضاي مسیر رنگي هستند. نقشها معمولا به صورت چهارخانه ،راه راه و زیگزاگ و... می باشند. نوع بافت آن گلیم بافت و چهارپیز یا چهارکمانه بافته مي شود و در پایان منگوله هایي براي تزئين به آن اضافه خواهد شد. این محصول درگذشته بیشترکاربرد رواندازی داشته و در حال حاضر به صورت تزئيني در مراسمات و جشنها از آن استفاده مي شود.

گلیم
گليم از ديگر دست بافتها و هنرهاي سنتي كهگيلويه وبويراحمد است. اين زير انداز سنتي دو رو بوده و از هر طرف مي توان استفاده كرد. گليم از پشم و نخ پنبه اي و موي بز تهيه مي شود. نقشهاي اين زير انداز ذهني بوده و بدون طرح و نقشه قبلي بافته مي شود. گليم ها معمولاً داراي عرض 150 و80 سانتي متر و طول دلخواه هستند. رنگ اين گليم ها از گياهان تهيه مي شود. طرحهاي حوض، حوض در حوض، شانه نقش لوزي نقش چهار پر و دانه بيگي است. نقش لوزي از نقشهاي كاملاً سنتي است نقوش پرنده انسان و حيوان از ديگر نقوش رايج در گليم هاي كهگيلويه و بويراحمد است.

گلیم برجسته
یک نوع گلیم است که مانند گچمه نقوش آن به صورت قالی بافته می شود و در بعضی از این نوع محصول زمینه گلیم بصورت برجسته و گره دار است. گلیم برجسته نیز کاربردهای متفاوت در بین جوامع عشایری دارد.

گچمه
در واقع نوعی بافت با تلفیق گلیم بافی و قالی بافی می باشد. نقوش بیشتر در گچمه بافی برجسته و گره دار است. این محصول جزء هنرهای شاخص صنایع دستی استان است. این هنر وصنعت درحال فراموشی بوده که خوشبختانه دوباره احیاء شده و در حال حاضر از دست بافتهای زیبای استان محسوب می شود.

سیاه چادر
سیاه چادر با ویژگی خاصی که دارد سالهای سال به یک صورت و طرح باقی مانده است. چنین به نظر می رسد که این محصول پوشش و سرپناه جامعه عشایری بوده و از موی بز که خاصیت مویینگی دارد یعنی در هنگام بارندگی منفذهای آن بسته و از ورود باران به داخل جلوگیری می کند و در فصل گرما نیز این منفذها محلی برای ورود هوای خنک می باشند، مورد استفاده قرار می گیرد.